|
Search
2009 Annual CPR Award Winners

CPR's 27th Annual Awards recognizes innovative processes, techniques, systems, commitment and scholarship in the resolution, prevention and management of major disputes.  >Press Release

Honorees


James F. Henry Award
Kenneth R. Feinberg of Feinberg Rozen, LLP

 

CATEGORY II - Professional Article

Thomas J. Stipanowich, Arbitration: The ‘New Litigation’ 2010 Ill. L. Rev. 1, Arbitration and Choice: Taking Charge of the ‘New Litigation’ (Keynote Symposium Presentation) 7 DePaul Bus. & Comm. L.J. 383 (2009)

S.I. Strong, The Sounds of Silence:  Are U.S. Arbitrators Creating Internationally Enforceable Awards When Ordering Class Arbitration in Cases of Contractual Silence or Ambiguity?  30 Michigan J. of Intl. Law 1017 (2009)

 
CATEGORY III - Student Article

Kevin Mahoney

Learning from the Mistakes of Others
2 Ohio State J. on DR 24:3,  p. 613, (2009)

 

CATEGORY IV - Books

Bernard Mayer

Staying With Conflict: A Strategic Approach to Ongoing Disputes
John Wiley & Sons, 2009

 

CATEGORY V - Problem Solving in the Law School Curriculum

The Center for the Study of Dispute Resolution,

University of Missouri School of Law

 


2009 CPR Awards Judges

Marjorie Corman Aaron
University of Cincinnati College of Law
(Category II)

Harold I. Abramson
Touro College, Jacob D. Fuchsberg
Law Center
(Category V)

Cynthia A. Baldwin
Duane Morris LLP

(Category V)

Julie Bedard

Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP
(Category II)

David H. Burt

E.I. du Pont de Nemours and Company
(Category III)

Robert F. Copple

Copple & Associates, P.C.
(Category II)

Barbara E. Daniele

GE Capital, Americas
(Category V)

Edward A. Dauer

University of Denver College of Law
(Category IV)

H. Jay Folberg

University of San Francisco School of Law
(Category IV)

H. Roderic Heard

Wildman, Harrold, Allen & Dixon LLP
(Category V)

Harold Hestnes

WilmerHale
(Category II)

Lucy Katz

Fairfield University, Dolan School of Business
(Category III)

Lisa A. Kloppenberg
University of Dayton School of Law
(Category II)

Clyde W. Lea
ConocoPhillips

(Category V)

William B. Leahy (Ret.)
Buckingham, Doolittle & Burroughs, LLP
(Category III)

Melanie Lewis
Coca-Cola Enterprises Inc.

(Category IV)

Michael McIlwrath
GE Oil & Gas

(Category V)

Edward D. Ohlbaum
Temple University Beasley
School of Law
(Category III)

Bennett G. Picker
Stradley Ronon Stevens & Young, LLP

(Category IV)

Kathleen M. Scanlon
Law Offices of Kathleen M. Scanlon, PLLC

(Category II)

Elizabeth S. Stong

U.S. Bankruptcy Judge
U.S. Bankruptcy Court - Eastern District of NY
(Category III)

John Leo Wagner

Wagner Law Firm, P.C.
(Category IV)

Irene C. Warshauer

Law Office of Irene C. Warshauer
(Category III)

R. Bruce Whitney

Formerly of Air Products & Chemicals, Inc.
(Category IV)